Czy wyjazd za granicę trzeba zgłosić?

Czy wyjazd za granicę trzeba zgłosić?

Z roku na rok wzrasta liczba podróżujących po świecie Polaków. Większość wyjeżdża jedynie turystycznie, jednak wciąż znaczna część emigruje z kraju na stałe, na przykład w celach zarobkowych. Nie wszyscy wiedzą, że fakt wyjazdu trwającego dłużej niż sześć miesięcy mamy obowiązek zgłosić we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie gminy.

Krótszych wyjazdów, niezależnie od ich celu, nie ma potrzeby zgłaszać w urzędzie. Pamiętajmy jednak o formalnościach, które są konieczne w przypadku dzieci – na przykład te związane z obowiązkiem szkolnym. Wymagana jest również zgoda rodziców i upoważnienie poświadczone notarialne, jeśli dziecko wyjeżdża bez nich, np. w towarzystwie na przykład babci. Warto również przetłumaczyć taki dokument na język kraju docelowego.

wyjazd za granice kraju

Wyjeżdżając nie mamy obowiązku samodzielnego wymeldowania z miejsca pobytu. Jeśli zgłaszamy urzędowi gminy fakt emigracji, dokona on za nas również formalności związanych z wymeldowaniem. Dotyczy to jednak wyłącznie emigracji stałej. Wyjazdy trwające dłużej niż sześć miesięcy, ale z deklaracją powrotu, nie wiążą się z utratą meldunku.

Zgłoszenia wyjazdu możemy dokonać w urzędzie osobiście lub przez osobę nas reprezentującą. Możliwe jest także dopełnienie formalności drogą elektroniczną. Jeśli posiadamy imienne konto bankowe, z jego pomocą stworzymy zaufany profil na stronie ePUAP. Wówczas bez problemu zgłosimy fakt wyjazdu bez wizyt w urzędzie.

Jeśli planujemy podróżować z psem lub kotem, konieczne jest przede wszystkim oznaczenie go mikrochipem, wykonanie niezbędnych szczepień i wyrobienie „paszportu” dla czworonoga u uprawnionego weterynarza. Aby zminimalizować stres pupila, warto również rozważyć najlepszy środek transportu. Wówczas opieka nad zwierzęciem podczas podróży będzie łatwiejsza.

Skomentuj artykuł