Ubezpieczenie zdrowotne a wyjazd za granicę

Ubezpieczenie zdrowotne a wyjazd za granicę

 

W Polsce obywatele mają dość szeroki dostęp do darmowej opieki medycznej, wystarczy mieć umowę o prace, być studentem, emerytem lub rencistą. W przypadku wyjazdu za granicę NFZ już nie obowiązuje, dlatego może być nam potrzebne ubezpieczenie europejskie. Jednak czy rzeczywiście będzie wymagane?

Nie mamy obowiązku opłacać składek zdrowotnych, jednak jeśli tego nie robimy, nie możemy wówczas liczyć na darmową opiekę medyczną. Szczególnie leczenie za granicą może się odbić na naszym portfelu, dlatego jeszcze przed wyjazdem należy zadbać o wszystkie formalności. Koszty tego nie są duże, a z pewnością się zwrócą.

Wyjazd do krajów Unii Europejskiej

W najlepszej sytuacji jesteśmy wybierając jako miejsce docelowe kraj należący do Unii Europejskiej, jak również Norwegii, Szwajcarii, Islandii czy Lichtensteina, które do UE nie należą, ale z nią ściśle współpracują w tej kwestii. Poza granicami Europy sprawa się znacznie komplikuje, jednak tam też emigruje mniej Polaków.

Informacje na temat przysługujących nam praw z tytułu bycia płatnikiem składek zdrowotnych uzyskamy jeszcze w Polsce, również na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowotnego. Jednak nie warto tej kwestii pozostawiać na ostatnią chwilę, bowiem wyrobienie specjalnych oświadczeń może nam zająć nawet kilka miesięcy.

Europejska karta zdrowotna

W krajach UE ubezpieczenie zdrowotne możemy sobie przepisać, wyrabiając w najbliższym NFZcie kartę EKUZ. Jest ona dowodem na to, że opłacaliśmy składki zdrowotne w kraju i możemy być leczeni za darmo. Z takim dokumentem w ręku możemy spokojnie skorzystać z podstawowego pakietu medycznego w publicznej przychodni.

Karta EKUZ jest ważna tak długo, jak będziemy odkładać składki, nie ważne czy w Polsce, czy w kraju do którego się przeprowadziliśmy. Warto ją wyrobić nie tylko na dłuższą przeprowadzkę, również osoby, które dużo podróżują po Europie powinni mieć taki dokument, bo zawsze obniża on koszty ubezpieczenia turystycznego.

Wyjazd do krajów poza UE

otwarta walizka

Wyjeżdżasz na dłużej do Stanów Zjednoczonych, Rosji czy Kanady? W takim wypadku koniecznie pamiętaj o ubezpieczeniu zdrowotnym. Koszty leczenia w wielu krajach poza UE, szczególnie w USA mogą być bardzo wysokie, nawet w przypadku zwykłej hospitalizacji z powodu złamania palca czy zatrucia pokarmowego.

W takiej sytuacji najlepiej wybrać się do firmy ubezpieczeniowej, agent udzieli nam porady jaka polisa będzie dla nas optymalna, oraz co przysługuje nam z jej tytułu. Jest to opcja nieco droższa niż w przypadku karty w UE, jednak w przypadku braku polisy koszty leczenia mogą nas całkowicie pogrążyć finansowo.

Ubezpieczenia prywatne – dlaczego warto?

ubezpieczenie

Jednak nawet w przypadku pobytu w UE wiele osób decyduje się na prywatne ubezpieczenie. Nic w tym dziwnego, taka opcja ma liczne zalety, a wcale nie musi nas wiele kosztować. Dużo zależy od kraju, do którego się wybieramy. W wielu z nich pakiet darmowych usług medycznych jest znacznie bardziej skromny niż w Polsce.

W przypadku ubezpieczenia prywatnego właściwie wszystkie koszty leczenia będą pokryte z polisy, bez dodatkowych opłat. Należy tylko pamiętać, że jeśli wykonujemy niebezpieczny zawód lub uprawiamy sporty ekstremalne należy to zgłosić agentowi, w przeciwnym wypadku w razie szkody w pracy koszty nie zostaną pokryte.

Transport do UE z MarcinBus.eu

Kiedy już mamy załatwiona kwestię ubezpieczenia, powinniśmy znaleźć odpowiedni transport. Jeżeli wybieramy się do Europy Zachodniej najlepsza opcją będzie Marcin Bus. Firma świadczy usługi przewozowe do wielu państw, umożliwia przewóz większego bagażu, dzięki czemu jest bardziej atrakcyjną opcją niż samolot.

Skomentuj artykuł